Free2Choose
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 26. 1. 2014.

15. siječnja 2014. godine u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek održane su radionice za učenike u sklopu Free2Choose projekta koje su organizirane u suradnji s Hrvatskom edukacijskom i razvojnom mrežom za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) iz Zagreba.

Radionice Free2Choose dio su projekta Povijest za svijest koji obuhvaća putujuću međunarodnu izložbu „Anne Frank—povijest za sadašnjost“ te radionice s učenicima srednjih škola Free2Choose. Na ostvarivanju projekta sudjeluju udruga HERMES te Kuća Anne Frank iz Amsterdama. Projekt je financiran sredstvima Europske unije, a podržava ga i predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović. Radionice se temelje na kratkim filmovima koje su snimili učenici hrvatskih i inozemnih srednjih škola, a koji obrađuju problematiku ljudskih prava i sloboda. Aktivnosti radionice potiču učenike na kritičko razmišljanje i izražavanje kritičkoga stava te kroz vještinu primijenjene debate pridonose suzbijanju diskriminacije i razvoju otvorenoga demokratskog društva. Radionice su održane u dva bloka od 90 minuta u skupinama od dvadesetak učenika. Skupine su obuhvaćale učenike iz različitih razrednih odjeljenja. U jednoj od skupina sudjelovao je i učenik Elektrotehničke i prometne škole Osijek koji je prethodne školske godine sudjelovao na radionicama u Zagrebu tijekom kojih su snimljeni i izrađeni filmovi za potrebe radionica.
Učenici su pozitivno i aktivno reagirali na radionice te su uz naputke voditeljica uspješno izvršavali zadatke. Pokušavali su prepoznati i odgonetnuti koja su to temeljna ljudska prava, izdvajali su ona ljudska prava koja su po njima najvažnija, iznosii su svoje stavove o pojedinim društvenim problemima, načine na koje oni vide rješenja tih problema, svoje kritike i ideje.
Fotografije s radionice potražite u galeriji.