UČENICI VODIČI „Anne Frank – povijest za sadašnjost“
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 16. 4. 2014.

U Muzeju Slavonije Osijek trenutno je postavljena izložbe „Anne Frank – povijest za sadašnjost“  koju je moguće posjetiti do 15. svibnja 2014. godine.
Posebnost ove izložbe su učenici vodiči, u skladu s inovativnom pedagogijom koju razvija Kuća Anne Frank iz Amsterdama kojoj je cilj ostvarivanje  interaktivne dimenzije učenja povijesti. Četvero učenika-vodiča koji volontiraju na projektu su i iz Elektrotehničke  i prometne škole Osijek, a to su Matej Dušić, Fabijan Moguš, Filip Karakaš i Tena Papež. Učenici su prošli i posebnu edukaciju za vodiče.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama uz financijsku potporu Europske unije. Riječ je o izložbi  panela izrađenima posebno za hrvatsku publiku, čime se Hrvatska pridružuje skupini od više od 40 zemalja svijeta koje su ugostile izložbu.
Putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.
Poruka koju ova izložba šalje, besmislenost je ratnih stradanja uopće, a posebice djece.