Projekt Tulum s(l)ova u našoj školi
Autor: Daliborka Pavošević, 14. 10. 2014.

Elektrotehnička i prometna škola Osijek ove se godine pridružuje obitelji školskih knjižnica koje tijekom Mjeseca školskih knjižnica promiču čitanje na poseban način. Školske se knjižnice okupljaju na Tulumu s(l)ova i održavaju svojevrsnu svečanost čitanja kroz noćni susret.

Međusobne kontakte školske knjižnice širom Hrvatske održavaju putem skypea i tako razmjenjuju ideje i iskustva. Zajednički je dio i  tzv. ceremonijalno čitanje iz užitka, kojim kroz odabrane tekstove učenici naglas dijele užitak čitanja s drugima.

17. listopada 2014. u prostoru školske knjižnice učenici 3. i 4. razreda održat će susret s knjigom pod nazivom Čitajmo osječke pjesnike te se na svoj način pridružiti osječkoj kandidaturi za kulturnu prijestolnicu 2020.

Umjesto cjelonoćnog susreta, naša škola organizira večernji susret koji će trajati od  18.00 do 22.00 sata. Tijekom našeg tuluma s(l)ova učenici će se osim čitanja baviti različitim zanimljivim aktivnostima, poput izrade logotipa i straničnika našeg susreta te izradom plakata o osječkim pjesnicima putem web 2.0 alata uz suradnju prof. Sandre Matijević, nastavnice Hrvatskoga jezika i prof. Daliborke Pavošević, knjižničarke.

Kako Elektrotehnička i prometna škola Osijek godinama obilježava i Svjetski dan kravate 18. listopada,  i ovoga će petka svi učenici i nastavnici nastavu pratiti i održavati s kravatom oko vrata, što će dodatno ukrasiti naš večernji susret.

Noćni je čitateljski susret tek prva faza projekta Tulum s(l)ova kojeg su pokrenuli OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, Hrvatska mreža školskih knjižničara, udruga specijalizirana za potporu zanimljivih projekata školskih knjižničara te Hrvatska udruga školskih knjižničara, strukovna udruga koja se bavi poboljšanjem uvjeta rada u školskom knjižničarstvu.

U drugoj fazi sljedećih godinu dana učenici će čitanje naglas iz užitka darovati ustanovama, udrugama i poduzećima te na javnim mjestima u svojoj zajednici, nudeći tako svojoj okolini novu kulturnu uslugu. Sljedeći susret planira se već 23. listopada kada će učenici čitati naglas pjesme o ljubavi osječkih pjesnika kod Krležina spomenika, pridružujući se tako obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige.