preskoči na sadržaj

Elektrotehnička i prometna škola Osijek

Login
Tražilica
Novi web
E-dnevnik

Korisni linkovi

Zelene vještine
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Zelene vještine - edukacija nastavnika
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 28. 2. 2013.

U okviru projekta Zelene vještine za elektrotehniku i strojarstvo 18 nastavnika struke, inače djelatnika Elektrotehničke i prometne škole Osijek i Strojarske tehničke škole Osijek, sudjelovalo je u 30 satnoj edukaciji koja se sastojala od teorijskog i praktičnog dijela pod nazivom: Osnove o obnovljivim izvorima energije.


Nastavnici su se o obnovljivim izvorima energije educirali kroz predavanja i vježbe koje je vodio prof.dr. sc. Damir Šljivac, dipl. ing. predsjednik katedre Odjela za elektroenergetiku s Elektrotehničkog fakulteta Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku tijekom 5 dana u terminima 14., 15. i 16. veljače 2013. te 26. i 27. veljače 2013.

Poseban naglasak tijekom ove edukacije stavljen je na energiju sunčevog zračenja. Ovo je područje od posebnog značaja iz više razloga – u okviru projekta u školi instalirat će se solarni laboratorij, a njegova će se uporaba integrirati u kurikulum izbornog programa o obnovljivim izvorima enegije. Na taj će se način nastavnici direktno uključiti u izradu ovoga kurikuluma. Tijekom provedbe projekta također će se održati i Proljetna škola solarne energije za učenike srednjih škola iz Osijeka, kroz koju će učenice i učenici dobiti
obuku od temeljito educiranih nastavnika.

Osim tema o energiji sunčeva zračenja, tijekom edukacije obrađeni su i ostali obnovljivi izvori: biomasa i bioplin, vjetroelektrane, male hidroelektrane te geotermalna energija.

Postignuti su sljedeći ciljevi:

a) pokrivena su specifična tehnička pitanja vezana uz pojedine vrste obnovljivih izvora energije

b) dan je uvod u najviše korištene komponente i rješenja, dizajn preporučenih veličina, te pregled koristi i nedostataka za korisnika

c) sudionici su upoznati s postupcima održavanja opreme, a dobili su i preporuke o redovitom profesionalnom servisu

d) obuka je uključivala pregled opreme te tehničkih rješenja koja se koriste na nacionalnom tržištu, kao i nepristran pregled njihovih koristi i nedostataka.

Tijekom praktičnog dijela pokrivene su sljedeće teme:

a) projektiranje solarnih sustava – kako fotonapona tako i pripreme tople vode uporabom solarnih kolektora te pomoći pri grijanju prostorija

b) sudionici su naučili koristiti i računalni program „Homer“ koji služi za pronalaženje optimalnih rješenja u napajanju elektroenegetskih sustava

c) u praktičnom dijelu sudionici su radili i proračune sustava grijanja objekata pomoću toplinskih crpki uz korištenje geotermalne energije kao i proračune malih vjetroelektana.

Nakon završene obuke sudionici su vrlo pozitivno reagirali na ovakav način edukacije i spremnost za buduće izazove koji ih očekuju.

Više o projektu, ciljevima i aktivnostima možete naći na http://zelenevjestine.com/





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Projekt - Zelene vještine za elektrotehniku i strojarstvo

Elektrotehnička i prometna škola Osijek, u suradnji s partnerima Strojarskom tehničkom školom Osijek i Udrugom za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek, započinje realizaciju projekta Zelene vještine za elektrotehniku i strojarstvo. Projekt se realizira u okviru  Modernizacije školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva u okviru IPA IV komponente.i i trajat će godinu dana.

Njegova je  ukupna vrijednost 99.961,25 EUR i financiran je sredstvima EU u iznosu od 84,75 %.

Cilj je projekta unaprijediti ljudske i materijalne kapacitete strukovnih škola u regiji u svrhu obučavanja o obnovljivim izvorima energije za razvoj “zelenih vještina”  korištenjem pristupa usmjerenog na učenika, te povećati dostupnost obuka za zelene vještine široj populaciji regionalne radne snage.

Očekivani su rezultati projekta razvijen kurikulum o obnovljivim izvorima energije (OIE) kojemu je cilj integriranje u postojeće školske kurikulume iz područja elektrotehnike i strojarstva, kao i ponude izvannastavnih aktivnosti iz tih područja. Planira se poučavanje 18 nastavnika za izvođenje kurikuluma o obnovljivim izvorima energije korištenjem pristupa usmjerenog na učenika, kao i opremanje laboratorija za solarnu energiju. U proljetnoj/ljetnoj školi o solarnoj energiji sudjelovat će 30 učenika srednjih škola naše županije, a izradit će se i web priručnik za obuku  o OIE i e-learning materijali za učenje. Završetkom ovog projekta naša škola bit će bogatija za suvremeni solarni laboratorij u kojem će redovni učenici moći stjecati znanja o OIE te steći vještine koje će povećati njihovu konkurentnost na tržištu rada.

Glavne su projektne aktivnosti organizacija dvije konferencije o regionalnim potrebama za zelenim vještinama, studijsko putovanje u Ljubljanu i Velenje s ciljem upoznavanja primjera dobre prakse, škola solarne energije za učenike i izrada navedenih edukacijskih materijala.

Projekt se provodi na području Osječko-baranjske županije. Elektrotehnička i prometna škola Osijek sa svojim se  partnerima i na ovaj način uključuje u strategiju Europske unije da se do 2020. poveća korištenje obnovljivih izvora energije te tako poveća energetska učinkovitost. Provedbeni tim projekta čine nastavnici Elektrotehničke i prometne škole, Dalibor Rašić, predstavnik Strojarske tehničke škole i Dinko Pešić, predstavnik Udruge Zeleni Osijek. Voditeljica projekta je  Blaženka Pul, prof.

Provedbeni tim projekta čine nastavnici:

  1. Lukavec Ladislav, dipl.ing., ravnatelj
  2. Darija Novoselović, prof.
  3. Blaženka Pul, prof
  4. Karolina Brleković, prof.
  5. Ankica Taušan, prof.
  6. Mato Filaković, dipl.ing.
  7. Anđelko Janjić, dipl.ing.
  8. Antun Kovačić, dipl.ing.
  9. Danijela Ivanović-Ižaković, dipl.ing.
  10. Vjekoslav Jakopović, dipl.ing.
  11. Daliborka Pavošević, prof.
  12. Jelena Noskov, prof.
  13. Ivana Hartmann, mag.edu.
  14. Ana Kedveš, prof.

Slika 1: Potpisivanje ugovora

Slika 2: Potpisivanje ugovora

preskoči na navigaciju